Logo

Anasayfa
Proje Hakkında
Proje Organizasyon Yapısı
Bölgeler
Faaliyetler
Destek Hizmetleri
------------------------------------
Medya Galerisi
Faydalı Bağlantılar
Bize Ulaşın
Katılımcılarımızdan
------------------------------------
Veritabanı / Forum
Proje Takip
Haftalık İlerleme Raporu
 

Duyurular

Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi'nin Kapanış Etkinliği 9 Nisan 2009'da gerçekleşti
Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi'nin Kapanış Etkinliği 9 Nisan 2009'da, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve diğer birçok üst düzey yetkilinin katılımyla Ankara Hilton Otel'de gerçekleşti.
 
Ankara Sertifika Töreni
   

20 Şubat 2009 tarihinde TESK Otel'de TESK Başkanı Sayın Bendevi Palandöken'in katılımıyla düzenlenen törende Ankara'da eğitim ve danışmanlık hizmeti alan kadınlara sertifikaları verildi.

 
Kendi işini kuran kadınlarımızın sayısı 255'e ulaştı
20 Mart 2009 tarihi itibariyle proje kapsamında eğitim alan kadınlarımızdan 255 girişimci kendi işini kurmuştur.
 

 

 

Son Güncelleme:
10/04/09

Kadın Girişimciliğini Destekleme
Nimet Sarı: "Sıfır faizli kredi bana hızır gibi yetişti"
100_32501.jpgKadın Girişimciliğini Destekleme Eğitimlerine katıldıktan sonra, evinden yaptığı hurç ve koruyucu kılıf üretimini Kadın İş Geliştirme Merkezleri tarafından girişimcilere uygun koşullarla kiralanan İstanbul Pendik'teki işliğe taşıyan Nimet Sarı, çalışkanlığı ve azmi sayesinde KOSGEB'in Cansuyu Kredilerinden de yararlanma fırsatını buldu. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından başlatılan "Esnaf ve Sanatkar Kredisi Destek Programı" çerçevesinde Ağustos ayından bu yana imalatçı esnaf ve sanatkara sıfır faizli Cansuyu Kredisi sağlanıyor.

Sarı da bu kapsamda 24.500 YTL'lik kredisine Halk Bankası Pendik Şubesi aracılığı ile  Ekim ayı sonlarında kavuştu. Kredinin işi açısından önemini;  "Tam da yeni yatırım yaptığım sırada sıfır faizli kredi bana hızır gibi yetişti," şeklinde anlatan Sarı, "Bu sayede işimi geliştirip büyütme imkânım olacak. Kumaş almakta ve yeni mallar üretmekte zorlanırken bu kredi bana yeni kapılar açtı" diye konuştu.

Her ikisi de Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK) yürüttüğü Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi ile KOSGEB tarafından yürütülen Kadın Girişimcilere Destek Projesi (KİŞGEM) işbirliği yapıyor. 

nimet20sarc4b11.jpgBu çerçevede Istanbul Kadın Girişimciliğini Destekleme Merkezi Nisan ayında bir iş kurma eğitimi düzenledi. Söz konusu eğitime katılan Nimet Sarı aynı zamanda KİŞGEM projesi kapsamında Pendik de kurulan kadın iş geliştirme merkezinde yer almak için başvurdu ve  kabul edildikten sonra tekstil atölyesini orada kurdu. Sarı ayrıca KOSGEB e bir iş planı da sundu

Ağustos ayında KOSGEB'in Esnafa Cansuyu Kredisi vereceği yolundaki haberler üzerine kredi almak için başvuranlar arasında Sarı ilk sırada yer alıyordu. Başvurusunu yaptığı Halk Bankası Pendik Şube müdürü  bizzat gelip Sarı'nın KİŞGEM'deki atölyesini gördü. Ancak Sarı'nın kredi alabilmesi için teminat göstermesi gerekiyordu. Teminat olarak gösterebileceği bir mal varlığının olmaması başlangıçta Sarı'nın umutlarını kırdı. Bu sorunu aşmak için, banka Sarı'yı teminatı olmayan ama krediye ihtiyacı olan küçük ölçekli işletmelere kefil olan bir kuruma, Kredi Garanti Fonu'na (KGF), yönlendirdi. Sarı'nın başvurusunun KGF tarafından onaylanmasıyla kredinin önündeki bütün engeller  de kalkmış oldu.

İstediği krediye kavuşan Sarı, daha sonra  kumaş alabilmek amacıyla piyasa araştırması yapmaya başladı. İstanbul Kadın Girişimciliğini Destekleme Merkez Yöneticisi Dilek Zeybek, Sarı'nın başarısını değerlendirirken, " Nimet Hanım, sabrının ve azminin meyvesini işini büyütebilmek için gereken finansal kaynağa ulaşarak aldı. Bir denizyıldızı daha denize ulaştı. Darısı diğer kadınların başına," dedi.

 
< Önceki   Sonraki >

 

 

TESK

ECORYS

CFCU

 

 

Kadın Esnaf ve Sanatkarlar İletişim Ağı

 

İşbirliği yaptığımız kuruluşlar

Uluslararasi Lions Dernekleri 118 Y Yönetim Çevresi Federasyonu, Kadin Girisimciligini Destekleme Projesi çerçevesinde kadin girisimcilerimize mentorluk hizmeti vermektedir.

TESK ile Habitat İçin Gençlik Derneği’nin işbirliği çerçevesinde Kadın Girişimciliğini Destekleme Merkezleri’nin hizmetlerinden yararlanan kadınlar, Habitat İçin Gençlik Derneği,
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Microsoft’un desteği yürütülen “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi çerçevesinde bilgisayar eğitimlerinden yararlanmaktadır.